Egy Monster-rajongó tapasztalatai

Riding is Life

Riding is Life

Kezdő szett, avagy milyen felszerelést vegyek??

2019. augusztus 14. - morpheus84

Rögtön a motorozás gondolatával együtt felmerül az emberben, hogy igen-igen, de mi is szükséges hozzá? Különböző vélemények vannak: egyesek csak a kötelezőt veszik meg, mások alaposabb védelemre vágynak. Vannak akik nem is hisznek a protektorok hatékonyságában és gazdasági összeesküvés elméleteket látnak az egész iparág mögött. 

Én megvettem az alapvétő felszerelést annak idején a vizsgára, pontosabban már a tanfolyamra is, hogy a vizsgán nehogy új cuccokban kelljen szerencsétlenkedni, mert ezek miatt megbukni nem lett volna kellemes. Szükség volt egy bukósisakra. Mivel télidőben kezdtem keresgélni, szerencsém volt, rengeteg jó akció van szezonon kívül, ha tehetem, mostanában is csak télen vásárolok. A bukó esetében egy AGV K4 Evo lett a kiválasztott. Nem sokat tudtam a sisakok használhatóságáról, fajtájukról, így megnéztem melyik tetszik, melyik kényelmes és csengettem a zsét. Végül is nem bántam meg, az óta is megvan. Kezdetben kissé zajosnak tűnt és sportsisak lévén a hasalásra van optimalizálva, oldalra pillantgatás esetén csavarja a fejet, de megszoktam, meg idővel ki is tapasztaltam a viseletét. Az biztos, hogy nagyon stabil sisak, nem rángat, örvényei nincsenek. Idén cseréltem benne minden bélést és plexit is. (Shox) Költségekkel úgy érdemes kalkulálni, hogy ne sajnáld, amit a fejed védelmére költenél, ezt hosszútávra kell venni. Ha nincs akció, akkor 70-80.000 Ft környékén indulnak a - szerintem - érdemes típusok, akciósan 30-50.000 körül is ki lehet fogni ugyanazt, de nem kell meglepődni a 100.000 Ft feletti sisakokon. 

Kabát kapcsán besétáltam a Superzone-ba, ahol szintén akció volt, így olcsón leakasztottam egy kezdőnek megfelelő Mugenrace kabátot. Az óta már nincs meg, de arra, hogy tanuljon és pár km-t tegyen az ember, ideális volt. Nem vettem önálló gerinc protektort, nem tartottam szükségesnek, így csak a kabátba csúsztatott "szivacs" állt rendelkezésemre. Arra figyeljetek, hogy a dereka állítható legyen és bele lehessen tenni egy "felcsatolható" gerincprotektort is, legyen annyi hely benne, ne legyen full passzos. Próbáld ki motoron ülős helyzetben is, ne vágjon, ne húzzon, ujjai elég hosszúak legyenek. Én a cipzáros ujjút preferálom, a tépőzáras esetében nem tudtam eléggé behúzni, hogy ne csapjon be a levegő a könyökömre, így hajnalban vagy hidegebb napokon rendesen csapott a hideg, ami kellemetlen volt. Ma már azért rendes felszerelésem van e téren, de később még arra is kitérek. Költségek tekintetében minimum 20-30.000 Ft, amivel kalkulálni kell. 

Csizmát szereztem még be, amellyel szintén hatalmas szerencsém volt, az még a mai napig megvan és jó szolgálatot tesz. Szintén akcióban, szintén a Superzone-ban vettem egy Forma csizmát, ami nagyon kényelmes a motoron, ugyanakkor szuper konstrukció, a sípcsontomat már kétszer is megvédte ilyen-olyan helyzetekben, nagyon örülök, hogy megvettem és ezt másnak is ajánlom. Egyszerű oka van annak, hogy miért nem vagyok a sportcipős/bakancsos kezdés mellett: bizonytalan leszel az 100%, az elején még küzdeni kell azzal, hogy koncentrálj az útra, az útviszonyokra, a forgalomra, a technikádra, hogy hova nézz, hogy engedd a kuplungot, mennyire dőlj, hova érkezz, stb. Amikor leteszed a lábad, nem biztos, hogy a legjobb helyre állsz, könnyen kimehet a bokád vagy megcsúszhatsz, ilyenkor nem mindegy, hogy mi fogja a lábad és mennyire.Ez a tanfolyamon ugyanúgy előfordulhat, mint bárhol máshol, ha már van jogsid. Elég, ha csak a talaj szerkezetét nézed el, máris rajtad a motor súlya. Még egy praktikus tanács: legyen olyan lábbelid, amiben tudsz járni, rugalmas(abb) legyen a talpa. Sok olyan túrád lesz, amikor jól jön, ha tudsz menni... A csizma esetén már 30.000 Ft-tól lehet normális kivitelt kapni. 

Kesztyűt szintén a fent már említett boltban vásároltam, sima, nyári, puha protektoros bőrkesztyű, mai napig megvan. A lényeg, hogy próba alatt markolj rá egy markolatnak tűnő tárgyra (nem nevetni!), próbáld ki, hogy kényelmes-e, nem nyomja-e a tenyered és végig ér-e a kézfejeden. A védelem itt is fontos, sok dolog tud egy motoros kezének nekiütközni egy-egy út során. Lehet én vagyok nyápic, de nem motoroznék kesztyű nélkül, ráadásul nagy melegben az izzadság miatt sem fog csúszni a kormányon a kezed, ha a városban araszolsz. . 

Amit nem vettem, de nem baj, ha van: térdvédő. Itt egészen olcsó, puha védelemtől a csúcs cuccokig a határ a csillagos ég. Ízlés és para dolga, hogy ki, milyet választ. 

A kezdő felszerelés így bukósisak függvényében kb. 100.000 Ft, nem csak a jogsi és a motor árával, hanem ezzel is számolj, amikor motorozásra adod a fejed!

Remélem tudtam segíteni! 

A bejegyzés trackback címe:

https://monsteristi.blog.hu/api/trackback/id/tr3415008860

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása